top of page

למה להצביע?

ישראל ניצבת כיום בפני צומת דרכים היסטורי. זוהי תקופה מכרעת בכל הנוגע לפניה של החברה הישראלית, לתהליך השלום עם שכנינו, לחברה הישראלית ולכלכלה.

כישראלים החיים בארה״ב אנו מרגישים לעתים מנותקים מההוויה הישראלית, ובהיעדר זכות הצבעה מחוץ לגבולות ישראל יכולתינו להשפיע על הנעשה במדינה, שהרבה מאיתנו עדיין רואים בה בית, מוגבלת ביותר.

 

כל אחד ואחת מאיתנו, חברי הקהילה הישראלית בארה״ב, הגיעו לארה״ב מסיבות שונות. עם זאת, ועל אף שמקום מגורינו הזמני או הקבוע הינו מחוץ למדינת ישראל, אנו עדיין חרדים לגורלה של המדינה בה גדלנו, בה שרתנו בצבא, ובה משפחותינו וחברינו חיים.

 

הבחירות לקונגרס הציוני העולמי הן ההזדמנות שלנו להשמיע את קולינו ולהשפיע על הנעשה בישראל!

 

מה זה ״הקונגרס הציוני העולמי״?

ב-123 השנים האחרונות,מאז שהתכנס לראשונה בבאזל בשנת 1897, הקונגרס הציוני הוא הפורום היהודי הבינלאומי החשוב ביותר והוא כולל נציגים מכלל הקהילות היהודיות ברחבי העולם. בקונגרס כ-500 צירים, מתוכם שתי המשלחות הגדולות הן מישראל (190 צירים) וארה״ב (145). הרכבה של המשלחת הישראלית נקבע על פי תוצאות הבחירות בישראל, בעוד שהרכב המשלחת האמריקאית נקבע בבחירות המתקיימות בקרב הקהילה היהודית המקומית.

לנו, כישראלים וישראליות החיים בארצות הברית ואינם מצביעים בבחירות הכלליות בישראל יכול להיות תפקיד חשוב ומכריע בעיצוב אופייה של המשלחת האמריקאית לקונגרס. באופן מסורתי, עמדות ליברליות ופרוגרסיביות בקונגרס הוצגו ע״י נציגי מפלגות העבודה ומר״צ. אבל, כתוצאה מתוצאותיהן של מערכות הבחירות האחרונות הבחירות בישראל, ירד ייצוגן של מפלגות אלה באופן משמעותי. על כן - כיום חשוב מאי פעם להצביע בבחירות לקונגרס הציוני בארצות הברית וזאת על מנת לוודא שלערכים שלנו יהיו ייצוג והשפעה, ושהאג׳נדה אותה מקדם הקונגרס הציוני תהיה מאוזנת ותבטא את ערכי הפלורליזם והשיוויון בהם אנו מחזיקים. 

 

תכלס - למה חשוב שאני אצביע?

מעבר לרמה ההצהרתית בהצבעה עבור יהדות שיוויונית, ליברלית ומתקדמת, ישנן סיבות פרקטיות ומיידיות בגינן חשוב מאוד לנו, ישראלים אמריקאים, להשתתף בתהליך ולהצביע בבחירות לקונגרס הציוני העולמי:

הקונגרס ממונה על תקציב של מיליארד דולר בשנה! הכספים האלה הולכים לארגונים ומוסדות אשר משפיעים על כלל החברה הישראלית - מארגוני דת, דרך מערכת החינוך, איכות הסביבה, קהילה ועוד. אנו רוצים לוודא שתקציבים אלה יופנו לארגונים אשר מקדמים פלורליזם דתי, שיוויון בין המינים, מלחמה במשבר האקלים, שיקום תהליך השלום, שיוויון לקהילת הלהט״ב ועוד…

בנוסף, הקונגרס אחראי על מינוים של העומדים בראש הקרן הקיימת לישראל, הסוכנות היהודית וארגונים נוספים אשר משפיעים על כלל הקהילה היהודית העולמית.

כמו כן, וועדות הקונגרס משפיעות על זהותם של השליחים והשליחות אשר מייצגים את ישראל בתפוצות, ועל מנת להמשיך לוודא ייצוג שאינו רק אורתודוקסי/דתי בקרב שליחים אלה, יש לחזק את השפעתם של נציגים ליברלים בוועדות אלה.

בקונגרס הקודם, נציגי רשימת התקווה זכו להישגים חשובים, ובזכות מיקומם בוועדות השונות הצליחו לכפות שקיפות ולמנוע העברת תקציבים אל מעבר לקו הירוק, ולהעביר הצעת החלטה אשר תומכת בפתרון ״שתי המדינות״.

 

מה זה ״התקווה- רשימה לישראל פרוגרסיבית״?

רשימת ״התקווה״ מורכבת ממנהיגים ופעילים ממגוון רחב של ארגונים אשר מייצג את הקשת הרחבה של הקהילה הליברלית-פרוגרסיבית יהודית בארה״ב- ארגון אלף, עמינו, שלום-עכשיו אמריקה, הבונים-דרור צפון אמריקה, השומר הצעיר, ג׳יי-סטריט, Jewish Labor Committee, National Council of Jewish Women, הקרן החדשה לישראל, Partners for Progressive Israel, Truah.

בנוסף, ברשימה רבנים, פעילים פוליטיים וחברתיים, אנשי אקדמיה אמנים ועוד.

נשים מהוות מעל חמישים אחוז מהרשימה, וצעירים מתחת לגיל 35 מהווים כשליש ממנה.

 

השתכנעתי! איך מצביעים?

כל מי שמגדיר עצמו כיהודי, מעל גיל 18 אשר מרכז חייו בארה״ב רשאי להשתתף בהצבעה בבחירות לקונגרס הציוני העולמי (בתנאי שלא הצביע בישראל בבחירות האחרונות לכנסת, ואינו יצביע בבחירות הקרובות בחודש מרץ 2020).

ההצבעה מתבצעת אונליין, בין התאריכים 21 בינואר 2020 ל-11 במרץ.

האתר להצבעה: www.zionistelection.org

bottom of page