top of page

מה המצב?

יגאל צחור, קיבוץ רביבים

25.11.2019

מדינת ישראל היא מדינה יוצאת דופן מבחינות רבות. היא בית לאומי, ציוני ודמוקרטי לעם היהודי, בו התקבצו ובאו יהודים מכל רחבי העולם. זה קיבוץ גלויות יוצא דופן, מגלויות דוברי עשרות שפות ותרבויות עתיקות עם מורשת מופלאה.  קיבוץ הגלויות הזה היה מיועד להיות אור לגויים ודוגמה ומופת לכל היהודים באשר הם. כך חלם הרצל בחזונו וכך כתבו מייסדי המדינה במגילת העצמאות.

המציאות בה אנחנו חיים , יצרה פער בלתי נסבל בין החלום והגשמתו. אנחנו הרבה יותר קרובים לחלום ושברו. בשנה האחרונה אנחנו חשים במידה רבה חוסר אונים, בשל המצב הפוליטי, חוסר היכולת להקים ממשלה. אנחנו קרובים יותר מתמיד למערכת בחירות שלישית  בתוך שנה אחת. אך ייאוש זו לא תכנית עבודה.

מדינת ישראל בת ה-71 יצרה יש מאין יוצא דופן. המנהיגות שהקימה את המדינה בראשות בן גוריון יצרה עם שיש לו סגולות מיוחדות. מדינה שמנתה 600 אלף יהודים מונה היום כ-6.5 מיליון יהודים ועוד כמיליון וחצי מוסלמים, דרוזים, צ'רקסים ונוצרים.

מדינה שהקימה תעשייה, חקלאות, תיירות, היי-טק כמופת לעולם כולו, מערכת ביטחונית מהטובות בעולם. מנהיגים שזכו בפרס נובל לשלום, יחד עם חוקרים בתחום הכלכלה , הרפואה והכימיה שהם פורצי דרך לעולם המדע.

מדינת ישראל היא נס קיומי בעיקר בזכות ההון האנושי יוצא הדופן. בזכות נפלאות האדם יצרנו מרכז רוחני ופיסי אליו נשואות עיניו של העולם היהודי באשר הוא. ההכרה של כל אחד מאתנו בצורך לשמור קשר הדוק עם כל הקהילות היהודיות בעולם, יוצרת שותפות עם העם היהודי באשר הוא, לימים של שמחה ולימים של משבר.

אנחנו חיים בסביבה עוינת שלא מכבדת את קיומה של מדינת ישראל, אך מנהיגים דגולים כמו בן-גוריון, בגין ורבין ידעו להתעלות מעבר למחלוקות ולחתום על הסכמי שלום עם מצרים וירדן, וליצור בהסכם אוסלו בסיס לשיתוף פעולה בין מדינת ישראל והעם הפלשתיני.

המנהיגות הנוכחית בראשות נתניהו מחדדת את העימותים והניגודים כחלק ממדיניות ששוללת כל הדברות עם שכננו ,ובה בעת מפלגת את העם גם בארץ וגם בחו"ל.

תמיד היו מחלוקות פוליטיות, אך היו מנהיגים שהתעלו מעבר למחלוקות כדי ליצור בסיס הסכמה רחבה בחשיבה המדינית, הכלכלית, הדתית והמוסרית.  ההסכמות הללו נפרמו בתקופת שלטונו של נתניהו, בעיקר בתחום החשיבה על "תיקון עולם" ואתיקה פוליטית. זהו משבר שיש לו השפעה על כל השיח הציבורי ובעיקר על מתן דוגמה אישית לדור הצעיר.

שנה לפני התכנסות הקונגרס הציוני בירושלים, חשוב לנו לשים דגש מיוחד על השותפות ולא על המחלוקות. נעשה הכל לשמור על ערכי הנביאים ומכונני המדינה כדי לחזור ולהיות אור לגויים ויותר מכל לקהילות היהודיות באשר הן. אף מנהיג לא יצליח למנוע מאתנו את כיבוד האדם ושמירה על ערכי היהדות על בסיס היושר, הצדק ואהבת האדם.

אוהבים ומאמינים.

 יגאל צחור

 רביבים 

יגאל צחור:

יליד נתניה 1945. גדל בבית רוויזיוניסטי. למד 12 שנים בבתי ספר דתיים. שרת בצנחנים (בסדיר ומילואים 25 שנים).לחם במלחמות ישראל מששת הימים ועד מלחמת לבנון. חמישים שנה חבר קיבוץ רביבים בנגב. אבא לחמישה ילדים ו-11 נכדים.מזכיר קיבוץ,ומחנך בבית ספר אזורי במגן. למד באוניברסיטת בן-גוריון ואוניברסיטת ת"א, סיים לימודי היסטוריה ישראלית וכללית,

התמחה בתולדות הציונות. ובעל תואר שני במנהיגות פוליטית. שמש מזכיר פוליטי של התנועה הקיבוצית בתקופתם של יצחק רבין ז"ל ואהוד ברק כשהיו ראשי ממשלה. כתב את המצע של מפלגת העבודה.

הקים וניהל מרכז רעיוני חינוכי בבית ברל. נבחר לתפקיד יו"ר תנועת העבודה הציונית העולמית. היום חבר הנהלת הקונגרס היהודי העולמי, והנהלת "עמך".בשנים האחרונות התמסר לכתיבת ספרים.

הוציא שבעה ספרים, בנושאים שקשורים לחברה הישראלית ולפוליטיקה על גווניה. בין השאר: על קהילות שונות בישראל, על מלחמות ישראל, על החברה הבדואית.  פרסם לאחרונה ספר על יישובי "עוטף עזה".

bottom of page